تبلیغات
منطقه آزاد ماکو - طرح کسب و کار

طرح کسب و کار

جمعه 3 آبان 1392 01:00 ب.ظنویسنده : امیر حسن پور

 
شاید شما از جملۀ کسانی باشید که تا کنون ایده ای جدید در ذهنتان برای ایجاد یک کسب و کار خطور کرده باشد اما ندانید باید از کجا ، چگونه و با چه هدفی آغاز به کار کنید .ایده ای که در ذهن شما برای ایجاد یک محصول جدید و راه اندازی یک کسب و کار به وجود آمده بایستی سروسامان بگیرد.

برای انجام هرگونه فعالیت تجاری و اقتصادی، برنامه ریزی دقیق و مدون از اصل های ضروری و لازم است. به همین دلیل زمانی که قصد دارید تا کسب و کار جدیدی را آغاز کنید به یک ((طرح کسب و کار)) قابل اطمینان و جامع نیازمند هستید.
طرح یا برنامه‌ی کسب وکار عبارتی است که به عنوان معادل عبارت انگلیسی Business Plan انتخاب شده است. و معروف‌ترین اصطلاحی است که در دنیای کارآفرینی شنیده می‌شود.  سایر معادل‌هایی که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از: برنامه‌ی تجاری، طرح تجاری، وبرنامه‌ی کسب و کار.
 طرح کسب و کار پیش‌نیاز اصلی راه‌اندازی هر کسب و کار است و سندی است که به خودتان و دیگران نشان می‌دهد کسب و کار شما عملا درباره‌ی چیست و قرار است چگونه راه بیافتد و چگونه رشد کند ، سندی که آنچه شما برای انجام دادن و چگونه انجام دادن برنامه ریزی کردید را توضیح می دهد. یک طرح کسب و کار اهداف کاری شما را مشخص می کند: استراتژی هائی که می خواهید برای رویارویی با اهدافتان استفاده کنید ، مشکلات بالقوه ای که در کسب و کارتان پیش رو خواهید داشت، راه هایی که برای حل آنها موجود است ، برنامه ساختار سازمانی کسب و کار شما شامل عنوان ها و مسئولیت ها و نهایتاً میزان سرمایه ای که برای تأمین مالی مخاطراتتان و حفظ آن تا زمانی که به نقطه سر به سر برسید لازم است  را مشخص می کند .یک طرح کسب و کارخوب معمولاً ساختارهای قابل قبولی هم برای شکل و هم محتوا را دنبال می کند. طرح کسب و کار می تواند برای دوری گزیدن از اشتباهات یا تشخیص فرصتهای پنهانی نقش حیاتی را بازی کند.طرح کسب و کار می بایست نگرشی واقع بین از پیش بینی ها ومقاصد بلندمدت داشته باشد. این دید و نگرش چهارچوبی را به وجود می آورد که طرح باید در آن فعالیت کند و نهایتا" یا موفق می شود یا شکست می خورد. یک طرح کسب و کار خوب باید مانند یک داستان، گویا و واضح باشد و باید اهداف کسب و کار را به صورت موجز و کامل بیان کرده و راه رسیدن به آنها را نیز مشخص نماید. به‌گونه‌ای که سرمایه‌گذاران (دست‌اندرکاران کسب و کار) دقیقاً مفهوم را متوجه شده و خودشان نیز راغب به خواندن و درک دیگر بخش‌ها گردند. طرح کسب و کار باید مانند یک داستان خوب، جذاب بوده و به آسانی باور را نسبت به ایجاد یک سازمان موفق انتقال دهد. همچنین باید شامل اطلاعات کافی، منطقی و خیلی دقیق و ریز بوده  ولی از پرگویی و توضیح اضافه مبرا باشد  .
بسیار مهم است که اطلاعات مطرح شده واقعی بوده و از بزرگ نمایی و خلاف واقع گویی پرهیز گردد ، البته کم گویی نیز می تواند موجب صدماتی گردد . لذا طرح کسب و کار باید کامل و جامع باشد . یک طرح کسب و کار کاملا آماده نشان خواهد داد که مدیران یا کارآفرینان، کار را می شناسند و آنها را برای پیشرفت طرح بر حسب فرآوریها ، مدیریت ، سرمایه ها و مهمتر از همه بازارهای اقتصادی و رقابت اندیشیده اند.
در طرح کسب و کار، سرفصل‌های متعددی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد تا توانمندی کارآفرین، بازار محصول (یا خدمت)، نحوه تولید و میزان سودآوری و موارد مشابه را بررسی نماید؛ اما الگو و فرمت ثابت و مشخصی برای طرح کسب و کار وجود ندارد. محتویات یک طرح کسب و کار به نوع مخاطبان و اهداف تهیه آن بستگی دارد.
سه بخش اولیۀ یک طرح کسب و کار عبارتند از : 
-    اولین نکته مفهوم کسب و کار است. جائی که شما یک صنعت ، ساختار کسب و کارتان ، محصول یا خدمتی خاص و چگونه طراحی کردن کسب و کارتان برای موفقیت را بررسی می کنید. 
-    دومین نکته بخش بازار است ، که در آن مشتریان بالقوه را تحلیل و بررسی می کنید: مشتریان چه کسانی هستند ، کجا هستند ، چه چیزی باعث می شود که خرید کنند و غیره. اینجا همچنین شما رقابت و چگونگی مقابله با آن را تشریح می کنید. 
-    در نهایت ، بخش مالی که شامل درآمد و گزارش موجودی نقدی ، ترازنامه و دیگر نسبت های مالی مانند تجزیه و تحلیل های سر به سر و بازگشت سرمایه می شود .
این سه بخش مهم را حتی بیشتر تجزیه و تحلیل کنید، یک طرح کسب و کار هفت جزء کلیدی را شامل     می شود: 
1. خلاصۀ اجرائی 2. توضیح کسب و کار 3. استراتژی های بازار 4. تجزیه و تحلیل رقابتی 5. برنامۀ توسعه و طراحی 6. برنامۀ مدیریتی و عملیاتی 7. فاکتورهای مالی. 
در حقیقت از طرح کسب و کار برای مقاصد زیر میتوان بهره مند گشت : 
الف)برای یک تحلیل  واقعی:
•    طرح موجب می‌شود که شما بعضی از پیش‌فرض‌هایی که قبلاً در ذهن خود داشتید مورد بررسی و بازبینی هدفمند و نقادانه قرار دهید و بتوانید پاسخی مناسب برای سؤال‌هایتان پیدا کنید.
•    به شما امکان می‌دهد نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید.
ب)برای فراهم کردن یک آزمون امکان‌پذیری:
•    آزمون عملی بودن ایده شما؟
•    آیا ایده شما می‌تواند جریان نقدی پایدار فراهم کند؟
•    آیا به سمت سوددهی می‌رود؟
•    به چه نوعی از کمک‌های مالی نیاز دارید؟ آیا می‌توانید آن را بازپرداخت کنید؟
•    موانع موفقیت شما در این راه چیست؟
ج )برای گرفتن تصمیمات بهتر:
•    جمع‌آوری اطّلاعات قبل از اینکه به آن‌ها نیازمند شوید، باعث اتخاذ تصمیمات آگاهانه می‌شود.
•    برنامه شما، دیدگاهی سازمان‌یافته در مواجهه با مسائل فراهم خواهد کرد.
د)به عنوان راهنما و ابزار اندازه‌گیری:
•    برنامه کسب و کاربه عنوان راهنمایی در طول مسیر به شما امکان می‌دهد پیشرفت‌تان را در مقایسه با انتظارات برنامه‌ریزی شده اندازه بگیرید.
ه )به عنوان ابزار تأمین مالی:
•    برنامه کسب و کارمدرکی است که نهایتاً ایده کسب‌ و کار مخاطره‌آمیز شما را به عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری بالقوه به شرکا و تأمین کنندگان و کارکنان شما می‌فروشد. 
و)به عنوان یک وسیله ارتباطی:
•    این طرح در زمینه تعریف اهداف، رقابت، مدیریت و کارکنان به شما کمک می‌کند. از این رو فرآیند تهیه طرح شغلی می‌تواند نوعی بررسی واقع‌بینانة ارزشمندی از کسب‌ و کار به حساب آید.
چرا یک کسب و کار با خطر شکست مواجه است؟
موفقیت در کسب و کار هیچگاه بصورت خودبخودی ویا بر اساس شانس نیست و این موفقیت اصولا به سازمان دهی و بصیرت فرد راه انداز کسب و کار بستگی دارد و تضمینی برای آن وجود ندارد.
شروع یک کسب و کار همیشه ریسک پذیر است و شانس موفقیت اندک می باشد.
بدون توجه به این مساله که کسب و کار شما در چه زمینه ایست، برخورداری از طرح تجاری برای دستیابی به اهداف و کسب موفقیت‌ حیاتی است. به زبان ساده یک کسب و کار بدون برنامه ریزی نمی تواند توفیقی پیدا کند. این طرح و نقشه راه باید شامل تمامی اطلاعات ضروری و مورد نیاز مثل: بودجه بندی، اطلاعات بازار و بسیاری موارد دیگر باشد. اما این احتمال نیز وجود دارد که یک طرح تجاری آن چنان که باید خوب عمل نکند و با شکست مواجه بشود. این مساله معمولا هنگامی اتفاق می افتد که طرح مذکور به درستی مورد مطالعه و بررسی قرار نگرفته باشد و یا اصلا با ماهیت فعالیت تجاری و اقتصادی مورد نظر همخوانی نداشته است. علاوه بر اینها عوامل دیگری هم هستند که می‌توانند موجب شکست یک طرح تجاری شوند.
برآورد بیش از اندازه یکی از عواملی است که می‌تواند یک طرح تجاری را با شکست مواجه سازد. در مراحل تعیین و برنامه ریزی یک طرح تجاری، فرد نیازمند برآورد و پیش بینی برخی مسائل است اما این به معنای آن نمی‌باشد که همه چیز را در بالا‌ترین سطح مورد ارزیابی قرار دهیم. طی این مراحل باید تا حد ممکن واقع نگر بود و از خوش بینی بیش از حد پرهیز کرد. زیرا تخمین و ارزیابی‌های سطح بالا به شدت می‌تواند یک فعالیت تجاری را در معرض خطر قرار دهد.
از سوی دیگر در رابطه با میزان بودجه و اینکه تا چه زمانی می‌تواند نیازهای فعالیت تجاری را تامین کند و اینکه چگونه می‌توان در کمترین زمان ممکن بیشترین سود را کسب کرد، نباید پیش بینی خاصی صورت گیرد. همچنین در شروع و طی فعالیت نباید بیش از اندازه هزینه کرد. در فعالیت‌های تجاری و سرمایه گذاری همواره باید جانب احتیاط را رعایت کرد و در مدت زمانی کوتاه جنبه‌های مختلف آن را ارتقا نداد. خطر در بازارهای سرمایه همواره وجود داشته و این مسائل باید در طرح تجاری مورد توجه قرار بگیرند.
بودجه کم و دانش ناکافی در رابطه با بازار نیز می‌تواند موجب شکست کسب و کار شما شود. اگر از پول و سرمایه کافی برخوردار نباشید، نمی‌توانید به درستی فعالیت تجاری خود را اداره کرده و در نتیجه طرحتان با شکست مواجه خواهد شد. اگر می‌خواهید که از تجارت خود درآمد کافی و سود خوبی را به دست بیاورید باید نسبت به داشتن بودجه و سرمایه لازم برای این کار اطمینان حاصل نمایید. 
عدم داشتن اطلاعات کافی در رابطه با بازار نیز می‌تواند به شکست طرح تجاری منجر شود. در صورتی که این طرح با نیازهای واقعی فعالیت تجاری شما همخوانی نداشته باشد و از شرایط واقعی بازار و رقابتی که در آن جریان دارد، آگاه نباشید مسلما موفقیت چندانی به دست نمی آورید. این به معنای آن است که در صورت افزایش رقابت میان شرکت‌های مختلف، دیگر قادر به ادامه فعالیت‌های خود نخواهید بود. بخش ((مطالعه بازار)) یکی از اساسی ترین قسمتهای هر طرح توجیهی است. این فصل قسمت عمده ای از اطلاعات مورد استفاده در بخش مالی طرح کسب و کار را فراهم می کند.
پس اگر می‌خواهید تا کسب و کار موفقی را تجربه کرده و به هر آن چه که مد نظر دارید دست یابید، بایستی نسبت به مواردی که شامل طرح تجاریتان می‌شود ‌‌نهایت دقت را داشته باشید .
آخرین ویرایش: - -

 
جمعه 3 آذر 1396 05:45 ب.ظ
به سرعت این سایت مشهور خواهد شد در میان تمام بازدید کنندگان وبلاگ،
با توجه به محتوای خوب آن
شنبه 18 شهریور 1396 12:36 ب.ظ
Great post.
جمعه 6 مرداد 1396 11:57 ب.ظ
Hi mates, fastidious article and pleasant arguments commented at this place, I am
genuinely enjoying by these.
یکشنبه 11 تیر 1396 03:55 ق.ظ
What's up, I want to subscribe for this blog to obtain latest updates, thus where can i do
it please help.
پنجشنبه 1 تیر 1396 04:09 ق.ظ
Glad to be one of the visitors on this amazing internet site :
D.
یکشنبه 21 خرداد 1396 04:43 ب.ظ
What's up i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace,
when i read this post i thought i could also create comment
due to this brilliant piece of writing.
یکشنبه 21 خرداد 1396 11:05 ق.ظ
Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn't appear.
Grrrr... well I'm not writing all that over again. Regardless, just wanted to say fantastic blog!
جمعه 29 اردیبهشت 1396 04:55 ق.ظ
Because the admin of this site is working, no question very quickly
it will be well-known, due to its quality contents.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:00 ق.ظ
Peculiar article, just what I wanted to find.
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 08:55 ق.ظ
Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and wished to mention that I have
really loved surfing around your weblog posts. After
all I'll be subscribing in your feed and I hope you write once more
very soon!
دوشنبه 28 فروردین 1396 01:39 ق.ظ
Unquestionably consider that which you said. Your favourite justification seemed to
be at the net the easiest factor to take note
of. I say to you, I definitely get irked whilst other folks consider issues that they just don't recognize about.
You controlled to hit the nail upon the highest and defined out the whole thing with no need side-effects , folks can take a signal.
Will likely be again to get more. Thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر