تبلیغات
منطقه آزاد ماکو - خانه تكانی باوره

خانه تكانی باوره

پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392 03:56 ب.ظنویسنده : امیر حسن پور

 

 

چقدر خوبه كه هر از گاهی باورهایمان را یه مروری كنیم. بد نیست ادم چند وقت یه بار ذهنیات و تفكراتش رو خانه تكانی كنه .واضح تر بگم.ما در مورد رفتار و افكارمون بیشتر از اونیكه فكر كنیم بر حسب عادت فكر میكنیم و عمل میكنیم. برای چند لحظه بدون تعصب این مطلب رو بخونیم. قبول؟!

قبل از ادامه بحث ازمایش زیر را بخوانید خیلی جالب و خواندنی است:

باور ها

 دانشمندان برای بررسی تعیین میزان قدرت باورها بر كیفیت زندگی انسانها آزمایشی را در « هاروارد یونیورسیتی » انجام دادند :

 

 80 پیرمرد و 80 پیرزن را انتخاب كردند . یك شهرك را به دور از هیاهو برابر با 40 سال پیش ساختند . غذاهای 40 سال پیش در این شهرك پخته میشد . خط روی شیشه های مغازه ها ، فرم مبلمان ، آهنگها ، فیلم های قدیمی ، اخباری كه از رادیو و تلویزیون پخش میشد ، را مطابق با 40 سال قبل ساختند . بعد این 160 نفر را از هر نظر آزمایش كردند :

 

 تعداد موی سر ، رنگ موی سر ، نوع استخوان ، خمیدگی بدن ، لرزش دستها ، لرزش صدا ، میزان فشار خون ... بعد این 160 نفر را به داخل این شهرك بردند ، بعد از گذشت 5 الی 6ماه كم كم پشتشان صاف شد ، راست می ایستادند ، لرزش دستها بطور ناخودآگاه از بین رفت ، لرزش صدا خوب شد ، ضربان قلب مثل افراد جوان ، رنگ موهای سر شروع به مشكی شدن كرد ، چین و چروكهای دست و صورت از بین رفت .

علت چه بود ؟

 خیلی ساده است . آنها چون مطابق با 40سال پیش زندگی كردند ، باور كرده بودند 40 سال جوانتر شده اند .

 

 انسانها همان گونه كه باور داشته باشند می توانند بیندیشند . باورهای آدمی است كه در هر لحظه به او القا میكند كه چگونه بیندیشد .

 

 اصولا فرق بین انسانها ، فرق میان باورهای آنان است . انسانهای موفق با باورهای عالی ، موفقیت را برای خود خلق میكنند . انسانهای ثروتمند ، باورهای عالی و ثروت آفرین دارند كه با اعتماد به نفس عالی خود و بدون توجه به تمام مسائل به دنبال كسب ثروت میروند و به لحاظ باورهای مثبتشان به ثروت مطلوب خود میرسند .

 

 قانون زندگی قانون باورهاست . باورهای عالی سرچشمه همه موفقیتهای بزرگ است . توانمندی یك انسان را باورهای او تعیین می كند ..

 

 انسانها هر آنچه را كه باور دارند خلق میكنند . باورهای شما دستاوردهای شما را در زندگی میسازند . زیرا باورها تعیین كننده كیفیت اندیشه ها ، اندیشه ها عامل اولیه اقدامها و اقدامها عامل اصلی دستاوردها هستند

 

 حكایت دوم:

انیشتین می‌گفت : « آنچه در مغزتان می‌گذرد، جهانتان را می‌آفریند. »

استفان کاوی (از سرشناسترین چهره‌های علم موفقیت) احتمالاً با الهام از همین حرف انیشتین است که می‌گویداگر می‌خواهید در زندگی و روابط شخصی‌تان تغییرات جزیی به وجود آورید به گرایش‌ها و رفتارتان توجه کنید؛ اما اگر دلتان می‌خواهد قدم‌های کوانتومی بردارید و تغییرات اساسی در زندگی‌تان ایجاد کنید باید نگرش‌ها و برداشت‌هایتان را عوض کنید

 او حرفهایش را با یک مثال خوب و واقعی، ملموس‌تر می‌کندصبح یک روز تعطیل در نیویورک سوار اتوبوس شدم. تقریباً یک سوم اتوبوس پر شده بود. بیشتر مردم آرام نشسته بودند و یا سرشان به چیزی گرم بود و درمجموع فضایی سرشار از آرامش و سکوتی دلپذیر برقرار بود تا اینکه مرد میانسالی با بچه‌هایش سوار اتوبوس شد و بلافاصله فضای اتوبوس تغییر کرد. بچه‌هایش داد و بیداد راه انداختند و مدام به طرف همدیگر چیز پرتاب می‌کردند. یکی از بچه‌ها با صدای بلند گریه می‌کرد و یکی دیگر روزنامه را از دست این و آن می‌کشید و خلاصه اعصاب همه‌مان توی اتوبوس خرد شده بود. اما پدر آن بچه‌ها که دقیقاً در صندلی جلویی من نشسته بود، اصلاً به روی خودش نمی‌آورد و غرق در افکار خودش بود. بالاخره صبرم لبریز شد و زبان به اعتراض بازکردم که: «آقای محترم! بچه‌هایتان واقعاً دارند همه را آزار می‌دهند. شما نمی‌خواهید جلویشان را بگیرید؟» مرد که انگار تازه متوجه شده بود چه اتفاقی دارد می‌افتد، کمی خودش را روی صندلی جابجا کرد و گفت: بله، حق با شماست. واقعاً متاسفم. راستش ما داریم از بیمارستانی برمی‌گردیم که همسرم، مادر همین بچه‌ها٬ نیم ساعت پیش در آنجا مرده است. من واقعاً گیجم و نمی‌دانم باید به این بچه‌ها چه بگویم. نمی‌دانم که خودم باید چه کار کنم و ... و بغضش ترکید و اشکش سرازیر شد

 

 استفان کاوی بلافاصله پس از نقل این خاطره می‌پرسدصادقانه بگویید آیا اکنون این وضعیت را به طور متفاوتی نمی‌بینید؟ چرا این طور است؟ آیا دلیلی به جز این دارد که نگرش شما نسبت به آن مرد عوض شده است؟ » و خودش ادامه می‌دهد کهراستش من خودم هم بلافاصله نگرشم عوض شد و دلسوزانه به آن مرد گفتم: واقعاً مرا ببخشید. نمی‌دانستم. آیا کمکی از دست من ساخته است؟ و....

 

 اگر چه تا همین چند لحظه پیش ناراحت بودم که این مرد چطور می‌تواند تا این اندازه بی‌ملاحظه باشد٬ اما ناگهان با تغییر نگرشم همه چیز عوض شد و من از صمیم قلب می‌خواستم که هر کمکی از دستم ساخته است انجام بدهم

 

« حقیقت این است که به محض تغییر برداشت٬ همه چیز ناگهان عوض می‌شود. کلید یا راه حل هر مسئله‌ای این است که به شیشه‌های عینکی که به چشم داریم بنگریم؛ شاید هرازگاه لازم باشد که رنگ آنها را عوض کنیم و در واقع برداشت یا نقش خودمان را تغییر بدهیم تا بتوانیم هر وضعیتی را از دیدگاه تازه‌ای ببینیم و تفسیر کنیم . آنچه اهمیت دارد خود واقعه نیست بلکه تعبیر و تفسیر ما از آن است

 

 

فقط 10 دقیقه بشینیم تو یه جای خلوت و تك تك طرز فكر ها و رفتارهایی كه بطور نا خود اگاه عادتمون هست مرور كنیم.میدونید چه اتفاقی میافته؟

 

اگر واقعا بدون تعصب تك تك اعمال و افكارمون رو مرور كنیم به خوبی میتونیم خوب و بدهاش رو از هم تفكیك كنیم. خوبها و به درد بخور هاش رو تقویت كنیم و بدها وكثیف هاش رو دور بندازیم تا بیش ازاین تو زندگیمون دست و پامون رو نگیره. انسان به طور ذاتی بدون اینكه نیاز به اقا بالا سری داشته باشه توانایی تشخیص خوب و بد رو داره. مگه نه؟؟؟!!!

 

خب منظورم از این خانه تكانی چیه؟:

تو ادبیاتمون بهش میگن:

چشمها رو باید شست .جور دیگر باید دید.....

 

تو ادبیات عرفانی مون هم بهش میگن:

بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم......فلك را سقف بشكافیم و طرحی نو در اندازیم

 

با كلاسها هم بهش میگن:

مهندسی مجدد یا ری انجینیرینگ:Re-Engineering

 

بزرگان هم بهش میگن:

مراقب افكارت باش كه گفتارت میشود مراقب گفتارت باش كه رفتارت میشود مراقب رفتارت باش كه عادتت میشود.مراقب عادتت باش كه شخصیتت میشود و مراقب شخصیتت باش كه سرنوشتت میشود..

 

مذهبی ها هم بهش میگن:

یك ساعت تفكر بهتر از هفتاد سال عبادت

 

قانون فعالیت های ذهن ناخودآگاه:

ذهن ناخود آگاه شما موجب میشود همه گفته ها و اعمالتان مطابق با الگویی انجام پذیرد كه با تصویر ذهنی و باورهای شما هماهنگ است.

 

ذهن ناخود آگاه شما بسته به اینكه چگونه برنامه ریزی میكنید می تواند شما را به پیش ببرد یا از پیشرفت باز دارد.

 

توی این خانه تكانی ذهن و رفتار چه اتفاقاتی میافته:

 

*بعضی باورهاوذهنیتها رو باید تمیز كرد و غبار زمان رو ازش دور كرد ،سر و سامانی داد ، خیلی محكم تر اوونها رو حفظ كرد و بهش بها داد.چه باورهای قشنگی داشتیم كه به مرور زمان و دود زندگی یكنواخت سیاهی بهش نشسته و باید با چاشنی خاطره سر و سامانی بهشون داد و دوباره در ردیف اول قفسه باورهامون قرار بدیم

 

** بعضی از اوون باورها رو كه اتفاقا از بس بهشون عادت كردیم خیلی هم دم دست قرار گرفتند و همیشه مزاحمی برای دیدن باورهای قشنگمون هستند،باید برای همیشه فراموش كرد و در زباله دان فراموشی قرار داد.

 

***اگر خوب به این باورها دقت كنیم میبینیم كه بسیاری از رفتارهایمان ناشی از باورهایی است كه از انها بیزار هستیم.ولی از بس در درون نا خود اگاهمان به انها عادت كردیم وجود انرا فراموش كرده ایم.

 

جالب است كه در این كنكاش متوجه رفتارهایی میشویم كه به دلیل انتقام از كسانیكه در حق ما ظلمی كرده اند و به انها دسترسی نداریم به طور ناخوداگاه از اطرافیانمان انتقام میگیریم.!در صورتیكه آنها شاید خیلی هم ما را دوست داشته باشند ولی این نفرت به قدری در درون ما نفوذ كرده كه علاقه انها را نه تنها درك نمیكنیم بلكه به طریقی سعی در ازردن انها داریم.

 

**** مثل اینكه مطلب داره پیچیده میشه.

 

****ضمنا اگر خوب دقت داشته باشیم با تفكراتی در درون خود مواجه میشیم كه اتفاقا خیلی هم به كارمان امده و در برابر مشكلات زیادی از اونها استفاده كردیم ولی از بس كه همیشه در دسترسمون بوده قدرش رو ندونستیم و فراموشش كردیم و گذاشتیمش كنار. و حالا كه با مشكل مواجه میشیم یادمون رفته كه چه ابزار خوبی رو كنار گذاشتیم و میتونستیم ازش استفاده كنیم. حالا كه داریم افكارمون رو زیر و رو میكنیم خوبه كه دوباره اون باورها و ابزارها رو گرد گیری كنیم و ازشون استفاده كنیم


آخرین ویرایش: - -

 
چهارشنبه 21 تیر 1396 04:52 ب.ظ
When someone writes an paragraph he/she maintains the idea of a
user in his/her brain that how a user can know it. Therefore
that's why this post is amazing. Thanks!
یکشنبه 11 تیر 1396 04:42 ق.ظ
I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this web site is
genuinely fastidious.
یکشنبه 21 خرداد 1396 10:10 ق.ظ
Highly descriptive article, I liked that a lot. Will there be a part 2?
سه شنبه 2 خرداد 1396 01:47 ق.ظ
I am really impressed with your writing skills as well as with the
layout on your blog. Is this a paid theme or did you
customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it's rare to see a great blog
like this one nowadays.
دوشنبه 1 خرداد 1396 09:52 ب.ظ
This post is in fact a nice one it assists new web viewers, who are wishing in favor of blogging.
جمعه 29 اردیبهشت 1396 04:32 ق.ظ
I drop a leave a response whenever I especially enjoy a
post on a website or if I have something to valuable to contribute to the discussion. Usually it
is a result of the sincerness communicated in the article I looked at.
And on this post منطقه آزاد ماکو
- خانه تكانی باوره. I was excited enough to write a thought ;-) I do have
a couple of questions for you if it's okay. Is it only me or does it look
like like some of these remarks look like they are coming from brain dead
individuals? :-P And, if you are posting on other sites, I'd like to
keep up with you. Could you list the complete urls of all your shared sites like your linkedin profile, Facebook page or twitter feed?
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 04:32 ق.ظ
I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website
yourself or did you hire someone to do it for you?

Plz reply as I'm looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from.
thank you
پنجشنبه 31 فروردین 1396 01:19 ب.ظ
Howdy superb website! Does running a blog like
this take a massive amount work? I've virtually no understanding
of programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways,
if you have any recommendations or techniques for new blog owners please share.
I know this is off topic nevertheless I just had
to ask. Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر